Sedma razstava klekljanih izdelkov Taborskih Uršk z naslovom KAR ATKO
S kulturnim programom in zahvalami vsem, ki so bili zaslužni, da je bil dogodek poln lepe besede in glasbe, smo v maju odprli že 7. razstavo klekljanih umetnin, ki so tri dni krasile Kulturni dom Podbrezje.
Klekljanje ima v Sloveniji dolgo tradicijo, čeprav trditev za Gorenjsko regijo ne velja povsem. Ali pač, saj klekljarice Taborske Urške klekljajo že devet zimskih sezon in tako Podbrezje postavljajo ob bok regijam, kjer je ta čudovita umetnost doma. Gre za tehniko izdelovanja čipk s pomočjo klekljev – lesenih palčk, s katerimi se prepleta niti, ki nato tvorijo zapletene vzorce. Ta obrt, ki se je skozi stoletja prenašala iz generacije v generacijo, danes ni le del naše dediščine, temveč tudi simbol natančnosti, vztrajnosti in umetniškega izražanja. Razstava je potekala v prostorih Kulturnega doma , kjer je bilo mogoče občudovati izjemne ročne izdelke, ki pričajo o tem, da ta starodavna veščina v sodobnem času še vedno živi in se razvija.
Predno so obiskovalci odšli od čipke do čipke, so se prepustili še prepletu besed in glasbe, ki so jih zanje izvedli: glasbenika Maja in Vlado Ravničan, ljudske pevke z imenom Dečve, Daca, ki je brala pesmi našega pesnika Milana in Ani, ki je brala svoji pesmi.
Po pozdravnem nagovoru predsednice KD Tabor Dace Perne, ki je pripravila scenarij za otvoritev, sta nas skozi program vodili Ana Vidic, ki je pred petimi leti na razstavi klekljala kar v živo, in Ema Mihelič, ki že dve leti pridno ustvarja ob pomoči naših mentoric in skupaj s soimenjakinjo tvori najmlajši del ekipe.
Na deveti delavnici so se lotile že naprednejše tehnike z imenom pajki, saj so začetne tehnike osvojile že vse. Pridno so prihajale v šolske prostore vse petke od oktobra do aprila, delale tudi doma in razstava je ob pomoči in nesebičnem predajanju strokovnega znanja obeh mentoric ponudila bogato zbirko del, ki so jih ustvarile Greta Mihelič, Simona Vogrinec, Nada Gubanc, Malči Peternel, Zvonka Mihelič, Milena Kalan, Dijana Gerdej Ščulac, Brigita Urbanc, Mirjana Pipan, Ema Stamenkovič in Ema Mihelič.
Ob koncu smo se z ZAHVALO, šopkom in knjigo za požrtvovalno delo predajanja znanja zahvalili obema mentoricama, Mileni Hafnar Jerič in Anici Hvasti. Greta Mihelič si je ZAHVALO prislužila z rednimi objavami njihovega dela na FB strani, kjer ima že čez 450 članov. Tu nas je našel g. Milko Linec, ki je naslednji dan obiskal razstavo z željo, da bi posnel krajši film o klekljaricah Taborskih Urškah vključno z legendo, po kateri so si nadale ime. Film bo, tudi z lepotami naše vasi, če ne prej, na voljo ob deseti obletnici delavnic in pripadajoči razstavi, ki bo zanesljivo nekaj posebnega in se je že lahko veselimo.
Sedma klekljarska razstava Taborskih Uršk je ponudila izdelke presežnih vrednosti in bila pravi praznik klekljarske umetnosti, ki je povezala ljubitelje in ustvarjalce te starodavne obrti. Dogodek je pokazal, da klekljanje kljub svoji dolgi zgodovini ostaja živahno in ustvarjalno področje, ki ga je mogoče prilagajati sodobnim potrebam in trendom. Razstava ne le ohranja pomemben del kulturne dediščine, temveč tudi spodbuja njeno nadaljnjo rast in razvoj. Hkrati pa ponudi možnost, da doživimo občutek ko se umetnine lahko obzirno dotaknemo ali jo pogledamo od blizu.
Za KD Tabor besedilo pripravila Daca Perne, fotografije Joc Perne
Nedavni komentarji